header02
Aktualności
Działania w pandemii 2020 PDF Drukuj Email

 Pomoc seniorom

W związku z pandemią aktywności związane z działalnością prospołeczną Diakonii Koszalin są bardzo ograniczone. Aktywności oparte na osobistym kontakcie z człowiekiem zostały ograniczona do minimum. Ale pozostaje kontakt telefoniczny lub mailowy. – Staramy się być w kontakcie telefonicznym z seniorami i w ten sposób przekonywać ich do zadbania o siebie i pozostania w domach – mówi Izabela Główka-Sokołowska, która kieruje pracami Diakonii Koszalin. Oferowana jest pomoc dla seniorów, którzy zgłoszą taką potrzebę. Diakonia Koszalin wykorzystuje również media społecznościowe do swoich działań. Na profilu facebookowym koszalińskiej parafii promuje akcję #zostańwdomu. Umieszcza tam też ważne informacje na temat pandemii. pandemia 2020

Reakcje na stan epidemii są bardzo różne. Niezwykle ważne jest wsparcie i zainteresowanie – nawet jeśli tylko telefoniczne, to jednak dające poczucie wspólnoty. Ludziom czasem trudno zaakceptować tę trudną sytuację, szczególnie seniorom. – Takie sygnały właśnie otrzymujemy. Seniorzy skarżą się, że dla nich bardzo często wyjście do sklepu, na spacer czy na pocztę jest jedynym urozmaiceniem w ciągu dnia i nagle trzeba z tego zrezygnować. Tutaj jest nasza rola: musimy cały czas apelować o rozsądek, o konieczność mycia rąk, używania rękawiczek i przede wszystkim o pozostanie w domach. Te apele trzeba kierować także do rodzin seniorów, bo to oni mają z nimi najlepszy kontakt – mówi Izabela Główka-Sokołowska. Ważnym aspektem jest też brak możliwości uczestnictwa w nabożeństwach. Tutaj również ważna jest rola rodzin, aby umożliwiły seniorom obejrzenie transmisji w telewizji lub internecie.

Wsparcie migrantów

Infopunkt dla migrantów zawiesił możliwość osobistego kontaktu. Poradnictwo dla migrantów działa cały czas, jednak tylko za pośrednictwem kontaktu telefonicznego lub mailowego.  – Staramy się cały czas pomagać, choć w obecnej sytuacji jest to trudne, choćby ze względu na to, że urzędy również pracują w innym trybie – tłumaczy Izabela Główka-Sokołowska. Jeszcze w lutym rozpoczął się kurs języka polskiego dla migrantów. Ze względu na pandemię trzeba było go przerwać. Będzie kontynuowany po jej ustaniu.

Sytuacja migrantów, którzy zostali i pracują w Polsce, jest w sytuacji pandemii trudna z różnych względów. Jak wszyscy, muszą obawiać się o własne zdrowie, a należy pamiętać, że migranci często pracują na liniach produkcyjnych, gdzie ciężko utrzymać zalecany dystans. Problemem jest sprostanie wymaganiom pracodawców, którzy nie zawsze wykazują zrozumienie, a także potrzeba zarobku. Sytuację utrudnia zawieszenie działalności urzędów, a wielu migrantów jest w trakcie legalizacji swojego pobytu. W normalnych warunkach procedura ta trwa długo, obecnie – bardzo długo.

Trudności i zmiany planów

W marcu planowane było rozpoczęcie spotkań integracyjnych dla dzieci z doświadczeniem migranckim. – Analizując obecną sytuację dochodzimy do wniosku, że prawdopodobnie wszystkie zaplanowane działania, w tym zajęcia integracyjne dla dzieci, zrealizowane zostaną w drugiej połowie roku. Pozostanie nam dokończyć przerwany kurs oraz zrealizować dwa kolejne. Na dzień dzisiejszy nie mamy informacji, ilu migrantów wyjechało do swoich domów – tłumaczy Izabela Główka-Sokołowska. Diakonia Koszalin w ramach Infopunktu ma zobowiązania projektowe, które zgodnie ze złożonymi wnioskami o dofinansowanie powinny zakończyć się 31 grudnia 2020 r. W kwietniu 2020 planowano rozpoczęcie kolejnego projektu „Nie dla samotności”. Przygotowano cały program działań przeciwko osamotnieniu w społeczeństwie. Realizacja tego projektu również musi zostać przesunięta. Instytucje wspierające finansowo przedsięwzięcia Diakonii Koszalin pracują w trybie zdalnym, co również ma wpływ na przepływ środków finansowych.

 

 
Kolejny raz dla seniorów! PDF Drukuj Email

iii edycja-11Zapraszamy do sledzenia wydarzenia na FB!

 
Podaruj 1% PDF Drukuj Email

 Szanowni Państwo!

Diakonia to wspieranie innych ludzi w ich ciężkich sytuacjach, to aktywna służba na rzecz innych i wszelkie działania koncentrujące się na pomocy drugiemu człowiekowi . Jak podaje strona internetowa Diakonii Kościoła: Diakonia to słowo, które łączy w sobie nabożeństwo i troska o ludzi będących w potrzebie. W Diakonii, życie duchowe łączy się z czynieniem dobra i miłosierdzia.

Dlatego chcemy prosić Was, abyście sami zdecydowali, gdzie przekażecie swój podatek i aby Wasz wybór padł na Diakonie w Koszalinie, która jest częścią Diakonii Kościoła EA w RP. Aby przekazać 1% podatku za rok 2018 wystarczy tylko wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym (PIT), a Urząd Skarbowy prześle wpisaną przez Państwa kwotę za pośrednictwem Diakonii Polska na wybrany cel szczegółowy czyli Diakonię w Koszalinie.

 W celu uzyskania

dodatkowych informacji pozostajemy do Państwa dyspozycji pod numerem tel. 94 34 54 670 lub

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dziękujemy z wsparcie naszej kampanii.


podatek 2017

 
"Nasze Słowo" napisało o Infopunkcie PDF Drukuj Email

 

https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.nasze-slowo.pl%2Fpunkt-informacii-dlja-immigrantiv-razom-u-koshalini

plakat mini

 
Nowa inicjatywa Diakonii Koszalin PDF Drukuj Email

infopunkt 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RAZEM INFOPUNKT

Nauka języka polskiego, wsparcie i praktyczna pomoc. Razem Infopunkt miejsce, które powstało z myślą o migrantach/cudzoziemcach mieszkających w Koszalinie i okolicach działa już przy koszalińskiej Parafii Luterańskiej.

W związku z rozszerzającym się procesem migracyjnym, który widoczny jest także w Koszalinie a także w odpowiedzi na apel Kościoła o "Gościnny Kościół", Diakonia Parafii Luterańskiej w Koszalinie wyszła z inicjatywą utworzenia i prowadzenia miejsca, które będzie praktycznym wymiarem tego apelu.

Infopunkt to miejsce, gdzie migranci mogą uzyskać specjalistyczną pomoc, gdzie i jak załatwić sprawy urzędowe, jakie są aktualnie dostępne warsztaty i projekty organizacji pozarządowych skierowane do migrantów i wiele innych potrzebnych wskazówek. Głównym założeniem projektu jest praktyczna pomoc: bezpłatny kurs języka polskiego, możliwość skorzystania z drukarki i z Internetu, giełda ofert mieszkań, pracy , oraz utworzenie grupy samopomocy i wsparcia w trudnych momentach dla osób dotkniętych doświadczeniem migracji.

Osoby pracujące i mieszkające w Polsce, dla dobrej adaptacji, integracji i znajomości praw i obowiązków, muszą posiadać podstawową znajomość języka polskiego, którą potem będą mogli doskonalić. Razem Infopunkt oferuje kursy języka polskiego dla cudzoziemców, które w praktyczny sposób zapoznają uczestników z słowami i zwrotami przydatnymi w życiu codziennym i w pracy.

Więcej informacji: www.razeminfopunkt.pl oraz na profilu Razem-Infopunkt dla migrantów/Разом- пункт інформації для мігра

 

    

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 14

znaczek-1pro

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY

PODARUJ 1 %

Nasz cel: poszerzyć ofertę wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego

Czytaj więcej >>